Jak znaleźć w życiu równowagę?

jak znaleźć w życiu równowagę

Jak znaleźć w życiu równowagę? Zadaję sobie to pytanie od jakiegoś czasu. Odkąd zaczęłam łączyć etat z działaniami biznesowymi, życiem prywatnym, czasem wolnym, hobby, spotkaniami z przyjaciółmi, mam poczucie, że moje życie przewróciło się do góry nogami i absolutnie nie ma w nim równowagi. Dlatego postanowiłam w jakiś sposób podziałać w tym temacie, żeby na nowo się odnaleźć w tej nowej, szalonej rzeczywistości.

Jak wygląda teraz Twoje życie?

Jak jest u Ciebie? Czy znalazłeś w swoim życiu równowagę? Czy masz czas na wszystkie ważne rzeczy? Powiem Ci, że ja tak średnio. Albo chodzę permanentnie niewyspana, albo mam niedopięte własne projekty, albo projekty innych ludzi zajmują mi czas. Po prostu szaleństwo. Czasami nie mam nawet chwili na to, żeby usiąść i zastanowić się nad swoim życiem. Kiedy znajdę chwilę dla siebie, patrzę z przerażeniem w kalendarz i widzę, jak nieubłaganie płynie ten czas, a ja mam wrażenie, że stoję w miejscu ze wszystkimi ważnymi rzeczami.

Czy masz równowagę pomiędzy ważnymi życiowymi obszarami?

Może za mało czasu poświęcasz rodzinie? Może zbyt mało dbasz o swoje zdrowie? Może nie masz czasu dla przyjaciół albo dla samego siebie? Czy masz czas na swoje hobby, pasje albo chociaż błogie nic nie robienie?

Od dawna mam tak, że ciągle brakuje mi czasu. Naprawdę. Nawet kiedy nie byłam etatowcem, zawsze miałam milion rzeczy do zrobienia i doba wydawała mi się za krótka. Wtedy chodziłam przynajmniej wyspana. Liczba rzeczy do zrobienia nadal mi się nie zmniejszyła. Myślę nawet, że wzrosła do jakichś kosmicznych rozmiarów, a doba niestety nie jest z gumy. Zaczynam się powoli zastanawiać, jak długo dam radę tak pociągnąć? I czy rzeczywiście o to mi chodziło? Czy to chciałam osiągnąć?

Jak odnaleźć równowagę?

Postawiłam sobie za cel na najbliższe, wiosenne miesiące odnalezienie równowagi pomiędzy moimi życiowymi obszarami. Nie może tak być, że będę niezadowolona ze swojego życia i ciągle będzie brakować mi na wszystko czasu. Muszę zrobić coś z tym faktem i zaprojektować swoje życie od nowa.

Potęga planowania

Postanowiłam się bliżej przyjrzeć temu, jak wygląda mój dzień. Niestety mam takie bloki czasowe, w których ten czas tracę, zamiast go twórczo zagospodarować. Owszem, są dni, kiedy mój czas jest wykorzystany do maksimum, bo wychodzę z domu rano, a wracam przed 22 – by jak najszybciej położyć się spać. Ale są takie dni, kiedy pozornie wolne chwile, mogłabym lepiej wykorzystać.

Postanowiłam się bliżej przyjrzeć temu, jak wygląda mój dzień. Niestety mam takie bloki czasowe, w których ten czas tracę, zamiast go twórczo zagospodarować. Owszem, są dni, kiedy mój czas jest wykorzystany do maksimum, bo wychodzę z domu rano, a wracam przed 22 – by jak najszybciej położyć się spać. Ale są takie dni, kiedy pozornie wolne chwile, mogłabym lepiej wykorzystać.

Do zagospodarowania na lepsze mam takie obszary życia jak:

 • zdrowe gotowanie, ten temat jest dla mnie ważny, ale ostatnio leży i kwiczy
 • ruch, gimnastyka, cokolwiek… jeżeli poprzedni obszar leży i kwiczy, to nie chcę myśleć co dzieje się z tym…
 • blog, kanał na YT, fanpage na FB, chęci mam duże, pomysłów też nie brakuje, tylko nie mam odpowiednio
  zagospodarowanego czasu w tym celu, to jest do absolutnego nadrobienia
 • relacje z innymi i z samym sobą, czasami jest tak, że nie poświęcam odpowiedniej ilości wolnego czasu osobom, które są ważne dla mnie, a czasami poświęcam tego czasu zbyt dużo, kosztem samej siebie, muszę tutaj odnaleźć złoty środek
 • rozwój – szkolenia, książki – mam dużo do nadrobienia, muszę to tylko mądrze rozplanować
 • pasje, hobby – obszar leżący w krainie całkowitego cienia, idzie wiosna, moje pasje wyjdą z ukrycia, muszę być na nie przygotowana
 • Muszę stworzyć konkretny, spójny plan. Jak na razie plan roczny, który stworzyłam, jakoś działa, ale nie spełnia w 100% moich wymagań. Muszę przyłożyć się do stworzenia realnego planu, który będzie spełniał swoją funkcję i będzie mnie spokojnie prowadził przez życie. Wiem, że nie wszystko da się zaplanować i są sytuacje, które wymagają nagłej interwencji i porzucenia dotychczasowych zamierzeń, ale kiedy jest plan, ma się drogowskaz, by iść naprzód.

  Potęga ustalania priorytetów

  Muszę też ustalić swoje najważniejsze życiowe priorytety i podążać za nimi. Ich realizacji podporządkować życie. Nie może być tak, że będę się rozpraszać na jakieś nieistotne sprawy, które tylko będą zajmowały mój czas. To może brzmieć trochę egoistycznie ja, mój czas, moje życie. Wierzę jednak, że kiedy jest ma się wszystko dobrze poukładane w życiu, łapie się równowagę, to wtedy dużo łatwiej jest pomagać innym, tak by wszystkie strony były na wygranej pozycji.

  Potęga mówienia TAK

  Od chwili, gdy obejrzałam film ,,Jestem na TAK” z Jim’em Carrey’em postanowiłam mówić wielu rzeczom w swoim życiu TAK. To bardzo pozytywna cecha, bo jestem pozytywnie nastawiona do życia i wychodzę ze swojej strefy komfortu przy każdej możliwej okazji. Dzięki temu otworzyło się przede mną wiele nowych możliwości. Gdybym nie mówiła życiu TAK, to pewnie byłabym nadal zakopana w swoich kompleksach. Mam jednak wrażenie, że czasami przesadzam z tym mówieniem TAK. Muszę na nowo odnaleźć tutaj równowagę i ograniczyć trochę TAK w moim życiu.

  Potęga mówienia NIE

  Będą też obszary życia i sprawy, którym powiem zdecydowane NIE. Nie jest łatwo mówić NIE innym ludziom, rzeczom, sprawom, sytuacjom. Żeby móc powiedzieć TAK, trzeba czasami powiedzieć NIE. Do tej pory myślałam, że jestem bardzo asertywną osobą. Widzę jednak, że jest jeszcze wiele do zrobienia przeze mnie w tej kwestii. Muszę dużo nad sobą pracować zanim osiągnę pełne mistrzostwo. Do zachowania życiowej równowagi ważna jest właśnie umiejętność mówienia NIE, tak aby stworzyć sobie dodatkową przestrzeń czasu.

  Niebawem na blogu rozwinę kwestię planowania i układania swojego życia zgodnie z koncepcją work-life balance. A jak to wygląda u Ciebie? Masz dobrze poukładane życie? Starcza Ci na wszystko czasu? Daj znać w komentarzach!

  Tymczasem podrzucam Wam ciekawy filmik o tym, że warto się zatrzymać i zastanowić nad swoim życiem.

  Komentarzy: 2

  1. Paulina 4 maja 2018 o 17:01

   Jeśli chodzi o planowanie to bardzo poukładała mi w głowie książka Pani Swojego Czasu, a szczególnie jej druga połowa. Wiem, że ją masz (książkę), więc polecam Ci jej przeczytanie. No, chyba, że już to zrobiłaś! 😉

   Z tym work-life balance to u mnie różnie bywa, ale staram się pilnować, żeby nie żyć cały czas pracą. Jest to bardzo trudne. Przecież można zrobić tyle wspaniałych rzeczy! Warto jednak trochę się postarać – wypoczęta głowa to jeszcze więcej dobrych pomysłów i siły do ich zrealizowania!

   • Paulina 9 maja 2018 o 06:29

    Jest na mojej liście do przeczytania na najbliższy czas. Tylko, że ciągle w łapki wpadają mi przegenialne książki i nie mogę się im oprzeć 😄

  Pozostaw komentarz