Czy badasz się regularnie?

czy badasz się regularnie

Czy badasz się regularnie? Czy robisz sobie regularne badania? Czy dbasz o swoje zdrowie? Wśród moich postanowień na rok 2018 były na pierwszym miejscu kontrolne wizyty u lekarzy różnych specjalności.

Czy badasz się regularnie?

Przyznaję się bez bicia, że częściej jeżdżę z moim samochodem na badania techniczne niż z samą sobą. Czas płynie, czuję się dobrze, ale postanowiłam w tym roku postawić na profilaktykę w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czuję się dobrze, nic mi nie dolega, ale to jest właśnie najlepszy czas na to, żeby pójść na badania. Dlaczego? Bo lepiej iść za wcześnie i przekonać się, że jest się w 100% zdrowym, niż czekać na pierwsze objawy i dowiedzieć się, że jest już za późno…

Do jakich specjalistów warto się wybrać? Patrząc z mojego kobiecego punktu widzenia są to: dentysta, ginekolog, okulista. Na liście moich priorytetów są też podstawowe badania krwi i moczu.

Dentysta

Do dentysty chodzę w miarę regularnie. To chyba jedyny specjalista, którego odwiedzam kilka razy w roku, tylko po to, by się przekonać, ze moje zęby są zdrowe. Właśnie teraz, na początku roku, wypadała mi wizyta kontrolna. Wybrałam się na nią z radością. Zaraz, zaraz, jak to? Z radością? Do dentysty? Tak…

czy badasz się regularnie

Czy boicie się chodzić do dentysty?

Lubię te wizyty, bo gdy pojawiam się często w gabinecie stomatologicznym, to z reguły albo poza przeglądem nie ma nic do naprawienia, albo są to tak minimalne naprawy, że prawie w ogóle ich nie odczuwam.

Dziwię się osobom, które z obawy przed bólem nie chodzą do dentysty przez wiele, wiele lat. Później faktycznie okazuje się, że do wymiany lub naprawy jest cała zębowa klawiatura i będzie to bardzo bolesne zarówno dla ciała, jak i portfela.

Swoją pierwszą wizytę u dentysty mam już w tym roku zaliczoną. Było bezboleśnie. Skończyło się na naprawie jednej, małej dziurki. Umówiłam się też na zabieg usuwania kamienia nazębnego. To ważny zabieg profilaktyczny, który chroni dziąsła przed chorobami i obsuwaniem. Na liście rzeczy do zrobienia odznaczony jako wykonany.

Ginekolog

Dla kobiet bardzo ważna jest profilaktyka badań układu rozrodczego. U tego lekarza powinniśmy pojawić się minimum raz w roku żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Miałam kiedyś negatywne doświadczenia z lekarką ginekolożką, ale na szczęście znalazłam dobrego i przyjaznego ginekologa.

Na ostatniej wizycie byłam ponad rok temu i stwierdziłam, że już najwyższy czas na to, by się u niego pojawić. Dlatego zaplanowałam ją na początek roku. Na szczęście wszystko jest w porządku.

Opowiem Wam jednak bardzo smutną historię. Niedawno, dosłownie kilka tygodni temu, w moim bliskim otoczeniu zmarła na raka narządów rozrodczych kobieta w średnim wieku, która od wielu lat nie była u ginekologa. Niestety, kiedy wybrała się na wizytę, było już za późno. Choroba była w tak zaawansowanym stanie, że nie udało się jej pomóc i zmarła w bardzo krótkim czasie.

Dlaczego o tym piszę? Żebyście się nie zastanawiały, tylko wybrały się na wizytę do ginekologa. Może ta wizyta nie należy do najprzyjemniejszych, ale lepiej zapobiegać niż leczyć.

Okulista

Od dzieciństwa noszę okulary. Powinnam też raz do roku pójść do okulisty, by zbadać stan wzroku. Mam świadomość tego, że oczy są jednym z naszych bardzo ważnych zmysłów. Niestety u okulisty nie byłam już od dwóch lat. Postanowiłam w pierwszym kwartale tego roku nadrobić to zaniedbanie i wybrać się do tegoż specjalisty.

czy badasz się regularnie

Najwyższy czas, by iść do okulisty.

Mam nadzieję, że z moimi oczami wszystko w porządku, ale jak to się mówi – profilaktyka jest zawsze wskazana.

Badania krwi i moczu

Badania krwi i moczu nie robiłam od całych wieków, a to przecież najprostszy sposób na to, by dowiedzieć się, czy nasz organizm funkcjonuje i działa prawidłowo. Zrobienie podstawowych badań laboratoryjnych mam zaplanowane również na pierwszy kwartał tego roku.

A jak jest u Was? Badacie się regularnie?

Komentarzy: 2

 1. Paulina 22 lutego 2018 o 17:40

  Świetnie, że o tym piszesz. Niestety, świadomość kobiet w Polsce jest jeszcze na niskim poziomie i ciągle potrzebna jest edukacja w tym zakresie. Chodzenie do ginekologa jest nadal tematem tabu. Miejmy nadzieję, że będzie się to zmieniać.
  Do listy badań dodałabym jeszcze usg piersi, które po skończeniu 30 roku życia należy wykonywać profilaktycznie raz do roku. Oczywiście należy też pamiętać o samobadaniu piersi raz na miesiąc.
  Musimy o siebie dbać, Dziewczyny!

  • Paulina 26 lutego 2018 o 10:13

   Musimy o siebie dbać! Jak same o siebie nie zadbamy, to nikt tego za nas nie zrobi! 🙂 :*

Pozostaw komentarz