Jakie są korzyści z czytania książek?

jakie są korzyści z czytania książek

Ostatnio zastanawiałam się nad tym jakie są korzyści z czytania książek, poparte naukowymi badaniami. Bo, że czytanie książek daje wielką wartość wiem nie od dzisiaj, ale nie chciałam podawać Wam informacji wyssanych z palca. Dzisiaj garść informacji o czytaniu książek poparta badaniami naukowymi.

Jakie są korzyści z czytania książek?

Chcesz żyć dłużej? Czytaj książki!

Social Science & Medicine podaje, że dzięki czytaniu książek możemy żyć o dwa lata dłużej!
Myślę, że warto rozważyć czytanie książek, jako naturalny środek przedłużający życie. No bo w sumie czemu nie skorzystać z takiej możliwości?

Zwiększają się zdolności naszego mózgu

Naukowcy stwierdzili, że czytanie książek sprawia, że poprawiają się nasze zdolności umysłowe. Dzięki lekturze książek osiągamy lepsze wyniki w testach poznawczych, a także w testach na inteligencję. Zdobywamy nowe informacje, mamy większy zasób słownictwa.

Lepszy, zdrowszy sen

Lepiej zasypiamy i nasz sen jest korzystniejszy dla naszego zdrowia, gdy przed snem czytamy książkę, zamiast korzystać ze świecących ekranów (smartfony, tablety, tv). Przeprowadzono badania na grupie 2048 dzieci w wieku od 4 do 7 lat, które zasypiały w towarzystwie smartfonów, tabletów i telewizorów. Okazało się, że dzieciaki, które zasypiały ze smartfonem czy tabletem, potrzebowały w 95% przypadków około 20 minut więcej, by zasnąć niż ich rówieśnicy, którzy nie korzystali z tego typu urządzeń przed zaśnięciem. Podobnie sprawa wyglądała w przypadku zasypiania przy telewizorze. Dzieci z tej grupy w 95% przypadków zasypiały o 18 minut dłużej niż ich rówieśnicy. Gdybyście chcieli przeczytać coś więcej o tym, jak ważne jest czytanie dla dzieci to możecie zapoznać się z raportem o czytelnictwie dzieci tutaj.

Czytanie zmniejsza stres

To, że czytanie zmniejsza stres potwierdzają badania przeprowadzone w 2009 roku na Uniwersytecie Sussex. Dowiedziono, że czytanie jest dużo efektywniejszym sposobem na zmniejszenie stresu niż słuchanie muzyki, filiżanka herbaty czy spacer. Czytanie zmniejsza stres o 68 % wg neuropsychologa dr Davida Lewisa Udowodniono, że już 6 minut czytania i przewracania stron w książce redukuje stres, zmniejsza częstotliwość bicia serca i rozluźnia mięśnie.

Mózg zostaje dłużej w formie

Warto wprawiać się w czytanie książek już od najmłodszych lat, gdyż ma ono długofalowe, pozytywne działanie na nasze mózgi. Przeprowadzono badania na 294 osobach, których średni wiek w chwili śmierci wynosił 89 lat. Okazało się, że te osoby, które ćwiczyły swoje głowy poprzez poddawanie ich różnym aktywnościom m.in. czytaniu w późniejszym wieku doświadczały pogorszenia się pamięci niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robili. Osoby, które nie aktywizowały swoich głów o 48% szybciej doświadczały pogorszenia zdolności poznawczych.

,,Nasze badania sugerują, że ćwiczenie mózgu przez branie udziału w różnego rodzaju aktywnościach przez całe życie, od dzieciństwa do starości, jest ważne dla zdrowia mózgu na starość (…) w oparciu o to powinniśmy bardziej doceniać rezultaty codziennego treningu, takiego jak czytanie i pisanie, wśród naszych dzieci, nas samych czy naszych rodziców i dziadków” Robert. S. Wilson z the Rush University Medical Center w Chicago.

jakie są korzyści z czytania książek 2

Podnoszą poziom empatii

Całkowite zanurzenie się w czytanej fikcji literackiej zwiększa empatię. Jak to się dzieje? Kiedy czytamy jakąś powieść, przeżywamy razem z bohaterami ich emocje. Przez tych kilka chwil, w których czytamy, żyjemy życiem bohaterów, pozwalamy sobie na śmiech, złość, irytację, strach, smutek, czy radość. Dzięki temu, że przeżywamy te emocje razem z bohaterami naszych historii, uczymy się tego przeżywania i potem w codziennym życiu jest nam łatwiej korzystać z tych emocji. Przeprowadzone badania dowiodły, że czytanie dzieł m.in. Arthura Conana Doyle’a zwiększa poziom naszej empatii.

Nie mogę się już doczekać, kiedy sięgnę po moje opasłe tomiszcze zawierające wszystkie historie związane z Sherlock’iem Holmes’em!

Ułatwiają pomoc samemu sobie

Bardzo często jeśli mamy jakiś problem, to z łatwością znajdziemy jego rozwiązanie w książkach. W dzisiejszych czasach większość problemów zostało opisanych szczegółowo w literaturze z gatunku poradników. Znajdziemy na rynku poradniki dotyczące zdrowia, diety, sportu, samochodów, wykonywanych zawodów, podróży, zwierząt, czego tylko dusza zapragnie.

Przeprowadzono badania 1 i 2, które pokazują, że czytanie odpowiednich książek wpływa na polepszenie stanu zdrowia osób chorych na depresję. Zaleca się im nawet terapie zwane książkoterapią.

Jak wygląda stan czytelnictwa w Polsce?

Wyniki mnie trochę przerażają, bo czytam po kilka książek miesięcznie i w moim domowym księgozbiorze mam pokaźną liczbę książek i ciągle dokupujemy nowe. Tutaj możecie zapoznać się z raportem czytelnictwa w Polsce w roku 2016.

A jakie jest Twoje podejście do czytania książek? Lubisz czytać książki? A może nie czytasz ich w ogóle? Nikogo do niczego nie zmuszam, tak tylko pytam z ciekawości :D.

Komentarzy: 8

 1. Paulina 15 maja 2017 o 15:27

  Paulina, świetny artykuł! 🙂
  Czytać uwielbiam i jak tylko mogę, to chętnie sięgam po książkę. 🙂
  I potwierdzam – lepiej zasypia się po lekturze, niż przy różnego rodzaju urządzeniach.

  • Paulina 15 maja 2017 o 19:08

   Paulina, jak my się dobrze rozumiemy <3

 2. ula Mamonik.pl 16 maja 2017 o 22:26

  Uwielbiam książki od dzieciaka. I do tej pory nic się nie zmieniło 🙂 No może tematyka czytanych książek. I dobrze wiedzieć jakie to zdrowe dla mnie
  Ale z tymi 2 latami życia – to szczerze mnie zaskoczyłaś 🙂

  • Paulina 17 maja 2017 o 07:55

   Ula, sama byłam zaskoczona 😊. Tak sobie myślę, że te dwa dodatkowe lata są po to, żeby mieć więcej czasu na przeczytanie wszystkich wspaniałych książek 😁

 3. izerka 17 maja 2017 o 22:59

  Obiema rękami podpisuję się pod tymi korzyściami 🙂 Czytam kiedy tylko mogę (ostatnio głównie w środkach transportu publicznego i jak nie padnę to jeszcze przed snem). Książki towarzyszą mi od dzieciństwa, wiele dały, wiele nauczyły i pomogły przetrwać trudne chwile. Dlatego tak mi żal, jak widzę dzisiejsze dzieciaki, które nad książki przekładają gry komputerowe.

 4. Ania Liść jarmużu 19 maja 2017 o 12:17

  Uwielbiam czytać książki, więc cieszę się z tych wszystkich dodatkowych korzyści 🙂

 5. Radek 28 sierpnia 2017 o 10:09

  Nawet nie wiedziałem, że czytanie ma aż tyle zalet. Szkoda, że w szkołach o tym się nie mówi tylko wręcz zniechęcają do czytania.

 6. Mateusz Rus 6 lutego 2020 o 21:34

  Podpisuje się pod każdym napisanym z tym artykule słowie! ☺️

  Pozdrawiam, Mateusz Rus.

Pozostaw komentarz