Jak lepiej poznać siebie? #1

jak lepiej poznać siebie

Na rok 2017 założyłam sobie stworzenie serii artykułów o lepszym poznaniu samego siebie. Zdobycie pełnej świadomości tego jacy naprawdę jesteśmy, bardzo ułatwia życie. Gdy dobrze siebie znamy, jesteśmy lepsi w dokonywaniu wyborów, zawieraniu nowych znajomości. Dlatego dzisiaj mam dla Was pierwszy krok w drodze do tego jak lepiej poznać siebie.

Jak poznać siebie?

„Poznaj samego siebie, a stanie przed tobą otworem cały świat” Sokrates

Krok 1:

Kim jestem?

Na pewno powiesz, że wiesz kim jesteś. Wiesz jak się nazywasz, ile masz lat, co lubisz robić i czym się zajmujesz. Nie mówię tu jednak o wiedzy o rzeczach oczywistych.

Czy zdarzyło Ci się odbyć podróż wgłąb siebie? Tak naprawdę zastanowić się nad sobą? Nad swoim życiem, nie tylko tym kim jesteś, ale także tym gdzie teraz jesteś?

Zastanawiasz się pewnie po co to wszystko? Ano po to, by polepszyć Twoje relacje z innymi ludźmi. – Jak to? – zapytasz – przecież mówiliśmy o poznaniu samego siebie?
Masz rację. Jeśli jednak poznasz dobrze siebie samego, to poprawie ulegną także Twoje relacje z innymi ludźmi.

Warto znaleźć czas tylko dla siebie, żeby się wyciszyć i móc porozmawiać tylko ze sobą. Wiem, że to nie jest proste, szczególnie kiedy żyjemy w ciągłym pędzie i dwoimy się i troimy, by podołać wszystkim obowiązkom domowym i zawodowym. Jednak to jest niezbędne.

Po prostu znajdź trochę czasu tylko dla siebie. No chyba możesz zrobić tyle dla siebie?

Usiądź spokojnie i zrelaksuj się. Możesz medytować. Warto na początek zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami. W czym jesteś dobry? Co nakręca Cię do działania? W czym jesteś beznadziejny i najchętniej byś tego nigdy nie robił?

Odpowiedz też sobie na pytanie jakie emocje Cię przepełniają?

Złość, radość? A może smutek, żal, poczucie winy? A może jest w Tobie pełnia szczęścia?

Jakie są Twoje mocne strony? Jakie są Twoje słabe strony?

Po co to wszystko robić? Jeśli masz świadomość tego, kim jesteś? Jakim człowiekiem jesteś? Kiedy masz dużą samoświadomość jest Ci łatwiej podejmować korzystne dla Ciebie decyzje i łatwiej zawierać nowe znajomości.

Warto też pamiętać o tym, że w parze z wysoką samoświadomością powinna też iść samoakceptacja. Żeby nie tylko mieć świadomość tego kim się jest, ale też akceptować siebie w pełni.

Każdy z nas jest indywidualny i wyjątkowy. Każdy z nas ma określony zestaw cech, którymi się wyróżnia. Zenek jest umysłem ścisłym, Tosia potrafi tworzyć piękne rzeczy dosłownie z niczego, a ja jestem typowym humanistą z chwilowymi przebłyskami matematycznymi.

Czasami ludzie zbyt mocno koncentrują się na swoich brakach, na tym, że ktoś jest od nich lepszy, że ma lepsze predyspozycje do czegoś itd. Nie potrafią zaakceptować tego, że mogą być w czymś gorsi od innych.

Poznanie siebie wiąże się z pełną samoakceptacją siebie samego. Z zaakceptowaniem swoich mocnych i słabych stron. Na pozwolenie sobie po prostu na bycie takim jakim się jest. Ważne, by być szczerym z samym sobą.

W następnym artykule kolejne kroki 🙂

Komentarzy: 3

  1. Projektantka Życia 27 stycznia 2017 o 21:11

    Tak! Ja o poznaniu siebie tak mówię: Warto iść na kawę z samą sobą i pogadać jak przyjaciółka z przyjaciółką 🙂 Odpowiedź na te kilka pytań otwiera oczy! Polecam! 🙂 Podstawa to mieć zaufanie do samej siebie.

  2. Barbara 29 stycznia 2017 o 11:03

    Świetny wpis. Ja poznaję siebie każdego dnia. Uczę się poznawać swoje reakcje i nad nimi pracować lub je rozwijać. Cierpliwość mnie w tym wspomaga 🙂

  3. Karla 29 stycznia 2017 o 11:09

    Bardzo ciekawy artykuł, z chęcią przeczytam kolejne części 🙂

Pozostaw komentarz