Drzemka w ciągu dnia, a kreatywność…

Kot i drzemka

Za oknem pochmurno i pada deszcz. Taka pogoda jak dzisiaj szczególnie nastraja do tego, by uciąć sobie drzemkę popołudniu. Szczęśliwcy, którzy nie muszą w tym czasie nigdzie ruszać się z domu. Czy warto drzemać? Czy krótka drzemka w ciągu dnia ma pozytywne czy negatywne skutki dla naszego zdrowia?

Znam wiele osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez popołudniowej drzemki. Od czasu do czasu i mnie się zdarza oko na kilka chwil. Co na ten temat mówią naukowcy?

Istoty ludzkie są stworzone do tego, by w ciągu dnia spać w dwóch etapach – jednym krótkim wczesnym popołudniem, a drugim długim w ciągu nocy. Tak powiedział profesor Jim Home z Uniwersytetu Loughborough. Także jeżeli profesor mówi, że jesteśmy stworzeni do takich drzemek, to trzeba mu wierzyć 🙂

Sławni ludzie też ucinają sobie drzemki. Jesteście ciekawi kto to taki? Już Wam mówię! W grupie osób zapadających na popołudniową drzemkę byli Einstein, Leonardo Da Vinci, a także Napoleon.

Hiszpanie i Włosi mają sjestę …różnie podawane są jej godziny, ale między 13/14, a 17 w tych krajach jest czas odpoczynku.

Chińczycy spędzają bardzo dużo czasu w pracy. Mają też pozwolenie na drzemkę w ciągu dnia w pracy. Wyobrażasz sobie taką sytuację w Polsce?

W Niemczech jest godzinna przerwa obiadowa. Zapewne co sprytniejsi znajdą czas na kilka chwil drzemki.

Jonathan Friedman dyrektor jednego z teksaskich instytutów naukowych stwierdza, że krótka drzemka w ciągu dnia zwiększa nasze zdolności poznawcze.

Badacze z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili badania, z których jasno wynikało, że drzemka w ciągu dnia odświeża umysł, poprawia zdolność zapamiętywania, sprawia, że stajemy się mądrzejsi.

Spanie w ciągu dnia jest też bardzo korzystne dla naszego hipokampa – takiej struktury w mózgu odpowiedzialnej m.in. za zapamiętywanie. Dzięki drzemce hipokamp oczyszcza się z nadmiaru informacji – gdybyśmy porównali go do komputera, moglibyśmy powiedzieć, że usuwa jakby pliki tymczasowe, które pootwierały się w tle i spowalniają cały system.

Reset komputera sprawia, ze zaczyna on na nowo działać szybko. Podobnie sprawa ma się z mózgiem – drzemka resetuje go.

Po krótkiej drzemce w ciągu dnia obudzimy się zrelaksowani. Poprawi się nasza produktywność, kreatywność i zdolność do przyswajania nowych informacji.

Czy zdarza Ci się usypiać w ciągu dnia?

Komentarzy: 11

 1. MonotematycznaOna 15 lipca 2016 o 12:12

  Nie drzemię sobie w trakcie dnia ale tylko z tego prostego powodu, że mój organizm tego nie potrzebuje. A jak potrzebuje to oczywiści dostaje to czego chce. Zostawiam wszystko i daje sobie czas na chwile odpoczynku, bo wiem, że taka chwila dobrze mi zrobi, a potem z takim świeżym umysłem będzie pracować się o wiele lepiej. A jak jeszcze profesorowie tak mówią to już absolutnie trzeba! 😉

 2. jogosfera 18 lipca 2016 o 21:10

  Jak nie miałam możliwości wyspać się rano to bardzo często spałam popołudniu.

 3. Aleksandra - Cooking Monster 18 lipca 2016 o 21:21

  Niestety cierpię na bezsenność, noc nie daje wytchnienia i trudno mi funkcjonować bez snu, wyglądam jak zombie… a jednak w ciągu dnia, już z tego całego zmęczenia zawsze udaje mi się uciąć ok. 30-40 minut drzemki i przyznam, że bez tego nie mogłabym chyba normalnie funkcjonować. 😉

  • Paulina 19 lipca 2016 o 08:21

   Współczuję bezsenności! Dobrze, że nadrabiasz popołudniową drzemką.

 4. Patrycja | będękimś.pl 18 lipca 2016 o 21:35

  Nie pierwszy raz słyszę o tym, że drzemka może pomóc… Dla mnie problem w tym, że nie potrafię tak po prostu zasnąć, nawet jeśli się położę, a jeśli już zasnę, to śpię 3h… No to chyba nie dlya mnie, ale podobno niektórym to świetnie służy 🙂

  • Paulina 19 lipca 2016 o 08:20

   Niestety jest ryzyko, że będzie się spało dłużej jeśli nie nastawi się budzika :-).

 5. Paulina 19 lipca 2016 o 13:25

  Ok, czyli następnym razem zasnę bez wyrzutów sumienia 🙂

 6. Iwona 4 sierpnia 2016 o 11:05

  Ależ oczywiście, że zdarza mi się ucinać drzemki – gdy pracuję normalnie (od września do czerwca) to zwykle po pracy zasypiam na trochę – i wcale mi nie przeszkadza, że czasem jest to 10.00 rano :- )
  Większość zwierząt tak funkcjonuje jak napisałaś; sypiają na krótko przez cały dzień, nocą na dłużej. O ile w przypadku kota trudno o (jeszcze większą!…) kreatywność, to u człowieka potwierdzam, sprawdza się. Mózg potrzebuje odpocząć tak samo jak ciało.

  • Paulina 4 sierpnia 2016 o 12:57

   Tak, kot zapada na ciągłe drzemki i trzeba mu to przyznać – jest zwierzakiem dość kreatywnym jeśli chodzi o wymyślność dbania o własne potrzeby 🙂

Pozostaw komentarz