14 sekretów dobrych relacji z innymi

przyjaciele na pikniku

Jakie są Twoje relacje z innymi ludźmi? Dzisiaj artykuł przedstawiający jakich jest 14 sekretów dobrych relacji z innymi.

1. Pozbądź się krytyki

Chyba nikt nie lubi być krytykowany. Raczej unikamy ludzi, którzy krytykują to co robimy. Na każdym kroku chcą nam narzucić swoje zdanie. Według nich zawsze nieodpowiednio wyglądamy. Mamy kiepskie poczucie humoru. Zajmujemy się w życiu rzeczami, które nie są w ich mniemaniu ważnymi. Nasze poglądy też w ich odczuciu pozostawiają wiele do życzenia.

Za każdym razem, gdy jesteśmy w towarzystwie takich osób staramy się usiąść jak najdalej od nich, żeby czasem nie stać się ofiarą krytyki.

Nie mówię, że krytyka jest czymś złym. Konstruktywna krytyka może wnieść wiele dobrego do życia – możemy zauważyć jakie błędy popełniamy lub jakie pozytywne zmiany możemy wprowadzić do naszego życia.

Jednak krytyka płynąca od odpowiednich osób ma zupełnie inne znaczenie. Wyobraźcie sobie, że nagle Wasz kolega, który nie ma bladego pojęcia o biznesie, mówi Wam, że to co robicie nie ma sensu, że podejmujecie niepotrzebne ryzyko i że na pewno Wam się nie uda … .

Jeżeli te same słowa usłyszelibyście od drugiego kolegi, który przez całe swoje życie zajmował się prowadzeniem firmy i z niejednego pieca jadał chleb – na pewno taką krytykę odbierzecie zupełnie inaczej.

Jest też grupa ludzi, którzy krytykują, bo mają po prostu taki styl życia. Każda okazja jest dla nich dobra żeby powiedzieć kilka kąśliwych uwag na jakikolwiek temat, który Was dotyczy. Tak żebyście poczuli się dotknięci. Jednak im bardziej będziecie się przejmować ich atakiem, tym większą satysfakcję będą z tego czerpać.

Dlatego starajcie się też nie krytykować innych. Nawet jeżeli nie podoba Wam się to, co druga strona robi, mówi, czy myśli – starajcie się wyrażać swoją opinię w taki sposób, by nie ranić. Można powiedzieć „rozumiem, że masz takie zdanie na ten temat, ja jednak uważam inaczej, nie chcę się z Tobą sprzeczać, bo każde z nas ma prawo do własnych opinii”

2. Nie pouczaj

Podobnie jak w przypadku punktu pierwszego – ludzie nie lubią być pouczani. Chcą mieć poczucie tego, że wnoszą jakąś wartość do życia innych. Często można usłyszeć jak ktoś opowiada, jak poradził sobie z danym problemem. Widać, że jest z tego dumny … a tu nagle ŁUP …

Pojawia się jegomość, który umniejsza wartość rozwiązania, jaką delikwent wniósł w poradzenie sobie z problemem i zaczyna opowiadać, że on na pewno poradził by sobie lepiej.

Z zasady nie powinno się udzielać rad, jeśli nie zostało się o to poproszonym … jednak niewiele osób ma tego świadomość.

Jeśli zależy Ci na dobrej relacjach z innymi, to staraj się ich nie pouczać. Wysłuchaj tego co mówią, a swoje mądre przemyślenia zatrzymaj do momentu, aż zostaniesz poproszony o to, by się nimi podzielić.

chłopcy przyjaciele

3. Nie potępiaj – zrozum

Ktoś ma skrajnie różne poglądy od Twoich? A może robi coś, co jest niezgodnego z powszechnie obowiązującymi normami społecznymi?

Większość rzuca się od razu na takiego delikwenta z pazurami i chce go sprowadzić do poziomu większości. No bo jak to? Może mieć inne podejście do życia? To niezgodne z … no właśnie z czym?

Każdy ma prawo do bycia sobą i posiadania swoich poglądów. Zanim zaczniemy oceniać drugą osobę, warto najpierw zastanowić się, co sprawiło, że ma takie poglądy. Może z jej postawy można się czegoś nauczyć?

Czy inny znaczy gorszy? Bądźmy tolerancyjni i otwarci na to, co inni ludzie przynoszą ze sobą. Jeśli będziemy mieli szacunek dla odmienności, sami zrozumiemy, że do określonego celu nie ma jednej słusznej drogi i można tam dostać się na wiele sposobów.

Dlatego okazujmy innym zrozumienie.

4. Szczere uznanie

Kiedy z kimś rozmawiasz mów mu szczerze o tym co Ci się u niego podoba. Może ubrał dzisiaj gustowną koszulę? Może ma piękną broszkę albo szal? A może jest w czymś dobry i możesz pochwalić, to jak poradził sobie z jakąś trudną sytuacją?

Jest wiele rzeczy, które możemy podziwiać w innych ludziach. Ważne jest to, żeby uznanie, które wyrażamy było szczere i pozbawione sztuczności i chęci przypodobania się.

Nie ma nic gorszego niż wymuszony komplement, czy bycie miłym na siłę. Najważniejsze to pozostać naturalnym i mówić ludziom miłe rzeczy z potrzeby serca.

5. Doceniaj – potrzeba ważności

Warto też zwracać uwagę na osiągnięcia naszych rozmówców. Ktoś dokonał czegoś ponad przeciętnego. A może zaimponował Ci w inny sposób? Powiedz mu o tym! A najlepiej jeśli powiesz o tym przy innych ludziach – tak by mógł poczuć się doceniony przez szersze grono słuchaczy.

6. Buduj relację

Wiadomo, że po jednym spotkaniu z drugim człowiekiem nie stworzymy trwałej relacji. Chociaż jak znam siebie, to już po pierwszym spotkaniu wiem, czy ta osoba będzie w gronie moich przyjaciół, czy nie … po prostu to czuję, no ale nie wszyscy mają włączoną tą funkcję.

Jednak pomimo włączonej funkcji wykrywania potencjalnych przyjaciół, nie jestem w stanie po jednym spotkaniu zapewnić sobie dozgonnej przyjaźni drugiej osoby. Przyjaźń to jest coś nad czym trzeba pracować przez miesiące, a nawet lata.

przyjaciółki dziewczyny

Trzeba podtrzymywać relację. Być obecnym. Wykazywać zainteresowanie sprawami drugiej strony i po prostu najzwyczajniej w świecie poświęcać swój czas.

7. Wspieraj

Bądź oparciem. Ciesz się z sukcesów. Świętuj razem z drugą osobą wszystko, co jej się uda. Ciesz się tak, jakby to były Twoje własne sukcesy i zwycięstwa.

W chwilach kryzysowych wspieraj. Czasami wystarczy po prostu być. Służyć dobrym słowem, przyjaznym uchem, pomocną dłonią albo po prostu ramieniem, które pozwoli się wypłakać lub przytuli.

8. Pamiętaj o ważnych rzeczach

Urodziny? Imieniny? Ważne wydarzenia z życia? Musisz o tym pamiętać! Teraz w dobie mediów społecznościowych bardzo często masz wszystko podane na tacy. Są jednak nadal tacy ludzie, którzy nie udostępniają publicznie takich danych, a zdarza się, że jestem jedyną osobą, która złoży im życzenia w dniu ich święta.

Jeżeli masz z kimś dobrą relację, to pamiętaj też, by traktować tą osobę w sposób wyjątkowy. Wszyscy piszą wiadomości z życzeniami na Facebooku? Wyślij smsa albo po prostu zadzwoń – wyróżnisz się z tłumu i zostaniesz mile zapamiętany.

9. Spędzaj czas – wspomnienia i marzenia

Czas jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zainwestować w relację z drugim człowiekiem. Przez wspólne chwile spędzanie w jego towarzystwie budujesz wspomnienia. Po latach możesz usiąść i powspominać – „a pamiętasz jak …?”

Przez wspólne chwile budujecie Waszą jedyną i niepowtarzalną historię. Tak, relacja z każdym człowiekiem jest jedyną i niepowtarzalną historią – tak jak każdy człowiek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Budujecie coś nowego, Waszą wspólną więź, wspólne wspomnienia, przyjaźń. Za czasem zaczynacie myśleć w kategoriach MY, a nie JA. Zaczynacie mieć wspólne marzenia, myśleć o wspólnej przyszłości. Tak, to też jest na porządku dziennym każdej relacji. Nie tylko na poziomie relacji partnerskich!

Każda relacja jest inna, bo każdy człowiek jest inny. Trzeba pozostać otwartym na innych ludzi, bo każdy wnosi do naszego życia jakąś nową wartość i dzięki niemu cały czas się uczymy i rozwijamy.

10. Podobieństwa i różnice

Warto pamiętać, że z innymi ludźmi łączą nas zarówno podobieństwa jak i różnice.

Dzięki podobieństwom działa siła przyciągania. Mamy wspólne tematy. Możemy rozmawiać godzinami. Widzimy, że ktoś jest taki jak my. Nadaje na tej samej fali, lubi to, co my.

Przeciwieństwa pozwalają nam na zachowanie indywidualności i odrębności. Stanowią element zaciekawienia w relacji. Pokazują naszą indywidualną egzotykę i odmienność. Są w relacji elementem ŁAŁ!

Trzeba pamiętać o tym, że ludzie właśnie przez tą różnorodność są tacy ciekawi do poznawania. Gdybyśmy byli wszyscy tacy sami, to Ziemia byłaby bardzo nudnym i przewidywalnym miejscem. Właśnie taka różnorodność daje możliwość pikanterii i poznania tego co nieznane.

Jednak absolutnie wymagana jest tolerancja! To, że ktoś nie jest w 100% taki jak my i ma swoje za uszami nie oznacza, że jest gorszy. Jest po prostu inny. Ma prawo do swoich słabości i niedociągnięć. Będąc drugą stroną relacji powinniśmy wiedzieć, że nie do nas należy ocenianie. W relacji trzeba czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Trzeba czuć, że można być sobą, takim jakim się jest bez udawania czegokolwiek. Bo relacja z drugim człowiekiem to sztuka akceptacji, tolerancji i bycia tu i teraz.

przyjaciele plaża

11. Miej czas na przerwę

Każda relacja wymaga czasem przerwy. Czasu, w którym można od siebie odpocząć. Zatęsknić za sobą. Zdystansować się do siebie i drugiej osoby.

Taka przerwa działa jak odświeżenie relacji. Po niej na pojawiamy się wypoczęci, zrelaksowani, z nową energią i radością do przebywania w swoim towarzystwie.

12. Siła drobnych gestów

Tak jak dom jest zbudowany z wielu małych cegieł, tak relacja z drugim człowiekiem jest zbudowana z takich małych cegiełek, będących dobrym słowem, wspólnymi chwilami i drobnymi gestami.

Drobne gesty są takim ogniwem spajającym całość. Może warto czasami napisać smsa lub zadzwonić zupełnie bez powodu, by zapytać co słychać?

13. Pamiętaj o czym rozmawiacie

Nie ma nic gorszego w trakcie rozmowy z drugim człowiekiem, jak słuchać, a nie słyszeć tego co się do nas mówi.

Najbardziej nie lubię takich rozmówców, którzy przytakują temu, co do nich mówię, a oczami błądzą nie wiadomo gdzie – wiem, że są nieobecni i mają kompletnie gdzieś, to co do nich mówię. Uciekam od takich ludzi jak najdalej!

Wyobraź sobie taką sytuację, rozmawiasz z kimś, ktoś Ci opowiada coś, co jest dla niego bardzo ważne. Spotykacie się następnym razem i pytasz go jak mu poszło rozwiązanie tej sprawy … wielu ludzi robi wielkie oczy ze zdziwienia … a to Ty pamiętasz, o czym rozmawialiśmy? … no jak mam nie pamiętać, przecież słuchałam, nie?

Jednak to, co powinno być standardem dobrej rozmowy, dobrej komunikacji nadal wydaje się być czymś w rodzaju towaru ekskluzywnego.

14. Bądź zainteresowany

zachód słońca

Bądź zainteresowany tym, co mówi do Ciebie Twój rozmówca. Dopytuj o szczegóły (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i przyzwoitości), zadawaj pytania. Jeśli czegoś nie zrozumiesz proś o wytłumaczenie. Staraj się brać czynny udział w tej rozmowie.

Parafrazuj to, co mówi Twój rozmówca, by upewnić się czy dobrze zrozumiałeś, to co do Ciebie mówi. Uśmiechaj się, potakuj – niech Twoja mowa ciała pokazuje, że do słuchania nie służą tylko i wyłącznie uszy. Zaangażuj się w rozmowę.

A jakie Wy macie sposoby na to, by mieć dobre relacje z innymi ludźmi? Dajcie znać w komentarzach.

Komentarzy: 18

 1. Aneta 22 lutego 2016 o 14:53

  Bardzo dobry i potrzebny tekst. Dobre relacje z innymi ludźmi to podstawowa umiejętność, jaką zdobywamy. I muszę Ci przyznać, że wyczerpałaś temat, nic dodać, nic ująć. Super post! 🙂

  • Paulina 22 lutego 2016 o 15:23

   Dzięki Aneta! Bardzo mi miło :-). Tak dobrze się pisało, że nie mogłam przestać 😀

 2. MonotematycznaOna 22 lutego 2016 o 19:32

  Wszystko bardzo ważne i szalenie istotne. Ale mnie najbardziej podoba się punkt 7 dotyczący wspierania się.Teraz jest z tym u mnie lepiej. Znaczy u mnie jako osoby, która to wsparcie dostaje, bo jestem z tych, którzy wiele od siebie dają innym. Kiedyś natomiast zamiast wsparcia zdarzało się dostać porządny pstryczek w nosek. A to zdecydowanie nie pomagało. 🙂
  Wartościowy artykuł. 🙂

  • Paulina 22 lutego 2016 o 20:29

   Wierzę, że dobro powraca – jeśli nie od osoby obdarowanej, to od kogoś innego :-). Pstryczki w nos niestety bolą – też je czasem dostaję – jednak wierzę, że mimo to warto wspierać innych.

 3. Life by Ewelina 23 lutego 2016 o 15:19

  Ciekawe rady 🙂 Zgadzam się z tym, że należy najpierw zrozumieć człowieka, a nie pochopnie go oceniać. A konstruktywna krytyka od przyjaciela jest cenna 😉

  • Paulina 23 lutego 2016 o 15:29

   Zrozumienie drugiego człowieka to podstawa 🙂

 4. Maja z IMOMO 24 lutego 2016 o 14:37

  „Nie potępiaj. Zrozum”. Dla mnie w punkt!
  Dzięki za ten wpis!

 5. Anszpi 24 lutego 2016 o 14:53

  Bardzo dobre rady

 6. Sylwia W. 24 lutego 2016 o 18:04

  Bardzo fajny i bardzo potrzebny tekst. Relacje z innymi często komplikują się właśnie dlatego, że nie pamiętamy o tych wszystkich rzeczach. Warto mieć świadomość różnic i tego, jak ważna jest akceptacja, zrozumienie i brak oceniania drugiej osoby.

  • Paulina 24 lutego 2016 o 20:49

   Masz 100% racji – często sami niepotrzebnie komplikujemy.

 7. Gosia 25 lutego 2016 o 23:10

  Dobre relacje to chyba najważniejszy temat w całym rozwoju? Hmm no tak mi się wydaje. W każdym razie kolejny świetny wpis 🙂 Staram się pamiętać o tych zasadach ale to znaczy , że moje wszystkie relacje są piękne, wydmuchane i talala wręcz przeciwnie teraz bardzo dokładnie widzę, które i ile pracy wymagają. A że jestem temperamentną choleryczką , niestety nie jest mi łatwo w niektórych sytuacjach :/ Natomiast jeśli chodzi o to co mnie u innych irytuje to zdecydowanie: udzielanie odpowiedzi zanim ja dokończę swoje pytanie! Trudno w tym momencie w ogóle mówić o dialogu to po prostu monolog.

  • Paulina 26 lutego 2016 o 06:11

   Tak, relacje to coś , nad czym trzeba nieustannie pracować! Odpowiadanie na pytanie zanim skończy się mówić jes naprawdę bardzo irytujące. Zupełnie jak przerywanie w środku wypowiedzi!

 8. My Home Rules 26 lutego 2016 o 18:02

  Najbardziej mi brakuje w Polakach umiejętności komplementowania, mało ludzi to robi, woli raczej skrytykować za plecami, dlatego staram się mówić jak najwięcej miłych słów innym.Pozdrawiam

  • Paulina 26 lutego 2016 o 18:05

   Masz rację, nasi rodacy niezbyt często mówią miłe rzeczy innym. Mam podobne podejście do Twojego 🙂

 9. Atelier Szczescia 26 lutego 2016 o 18:23

  Swietny post. Przeanalizowałam swoją osobę pod kątem Twoich wskazówek. Myślę ,że nad większościa punktów mocno pracuję i staram się obserwowac swoje zachowania. Myśłe (mam nadzieję) ,ze doszłam do momentu kiedy realizacja większosci z nich przychodzi mi samoczynnie bez większego improwizowania :).
  Jeden jedyny punkt jest dla mnie wciąż problemem. Pouczanie – nawet na swoim Blogu – niby staram się dzielić z innymi swoim doświadczeniem a zauważyłam ,że w większosci postów na końcu zdanie jest w tonie „Rób tak”, „Nie rób tego”. I nie zauważam tego w momencie pisania. Obawiam się ,że ta linia między delikatnym doradzaniem a pouczaniem jest bardzo cienka i niestety chyba czasem ją przekraczam. dzięuję Ci za ten post bo zmobilizoał mnie do przemyśłenia swojego zachowania 🙂

  • Paulina 26 lutego 2016 o 18:44

   Dziękuję! Masz rację, nad pouczaniem innych jest bardzo ciężko zapanować albo nad tym by nie udzielać im rad zanim zostaniemy o to poproszeni.

Pozostaw komentarz