Pewność siebie. Jak budować pewność siebie w obszarze psychicznym i fizycznym? Cz.1

bizior photography - www.bizior.com

bizior photography – www.bizior.com

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie jest postawą, która kształtuje się przez całe życie. Nikt z nas nie rodzi się z brakiem pewności siebie. To nasze środowisko, nasi rodzice i osoby, które spotykamy na naszej drodze sprawiają, że zaczynamy odczuwać określony poziom pewności siebie w określonej dziedzinie życia.

Wyobraź sobie taką sytuację. Jest dziecko, które jest trochę lękliwe i wydawać by się mogło, że nieśmiałe. W odwiedziny przychodzą goście. Od tego jak rodzice zareagują na jego zachowanie będzie zależało, jaka postawa w stosunku do poznawania nowych ludzi ukształtuje się u naszego malucha.

Jeżeli rodzice powiedzą gościom „a bo on jest taki nieśmiały” i na dodatek będą chować malucha za sobą, to jest pewne, że dziecko zacznie rozumieć, że skoro rodzice, mówią, że jest nieśmiałe, to na pewno tak jest, więc nie ma potrzeby nic z tym robić, tylko przyjąć postawę unikania i chować się za spódnicą mamy. Kiedy taka sytuacja będzie się powtarzać, to dziecko uwierzy i na stałe utrwali w sobie takie przekonanie „skoro rodzice mówią, że jestem nieśmiały, to na pewno tak jest”.

Jednak jeżeli rodzice, pomimo zauważenia u dziecka lękliwej postawy, podejdą do sprawy naturalnie, jeżeli każą dziecku przywitać się z gośćmi i nie będą zwracać uwagi na jego z początku wycofaną postawę, dziecko nauczy się, że kontakt z nowymi ludźmi nie jest niczym strasznym i zrozumie, że może czuć się bezpiecznie w takich sytuacjach.

Jeżeli mówisz, że nie jesteś pewny siebie, to na pewno masz na myśli jakiś określony obszar swojego życia, w którym nie odczuwasz tej pewności. Nigdy nie jest tak, że czujesz się niepewnie we wszystkich sytuacjach w swoim życiu. Bo przecież chyba nie powiesz mi, ze nie odczuwasz pewności siebie, gdy się ubierasz, czy przygotowujesz sobie kanapkę? Albo gdy idziesz do toalety?

Pewność siebie wiąże się ściśle z wiarą w siebie. Ktoś, o kim powiemy, że jest pewny siebie wierzy w siebie i ma zaufanie do siebie. Zna swoje mocne strony, rozumie je. Potrafi wykorzystać swoje talenty i siłę.

Pewność siebie to też świadomość tego, co chce się zrobić. To pożądanie zrobienia tego najlepiej jak się potrafi.

Pewność siebie nie jest myśleniem, że jest się lepszym niż inni. Jest świadomością tego, że są pewne obszary, w których jesteśmy w stanie zrobić coś lepiej niż ktoś inny, ale w żadnym wypadku nie jest stanem wywyższania się nad drugim człowiekiem.

Pewność siebie pozwala także na uzmysłowienie sobie w poczuciu pełnego bezpieczeństwa, że inni mają prawo być lepsi od nas w innych obszarach i są w stanie wykonać pewne rzeczy lepiej od nas.

Po prostu sukces innych ludzi nie wywołuje odczucia zagrożenia. Osoba pewna siebie zna swoją wartość i nie obawia się konkurencji innych ludzi. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie współzawodniczy z innymi ludźmi, gdyż stanowi klasę sama dla siebie. Jedyną osobą, z którą chce współzawodniczyć, jest ona sama.

Osoba pewna siebie jest skromna i skupiona na tym co robi. Wie dobrze, że wykonuje swoją pracę doskonale, ale nie obnosi się z tym. Wie, że nikt inny poza nią samą nie musi o tym wiedzieć.

Człowiek taki pracuje ciężko, aby być coraz lepszym. Nie robi tego po to, by pokazać innym, że są od niego gorsi. Robi to po to bo czuje, że jest im winny danie z siebie tego co najlepsze.

Pewność siebie jako ogromna siła.

Ludzie bardzo często zastanawiają się jak odnaleźć pewność siebie w swoim życiu. Czasami czują się kiepsko, bo myślą, że ta pewność siebie nie została im dana, że są w jakiś sposób wybrakowani, bo jej nie mają.

Dobra wiadomość jest taka, że pewność siebie nie jest czymś co się dostaje. Jest czymś co odkrywamy w naszym życiu krok po kroku. Jest czymś czego się uczymy. Czymś co w sobie wypracowujemy.

Pewność siebie jest wielką siłą emocjonalną, która musi być kontrolowana i umiejętnie używana. Podobnie jak miłość, złość, nienawiść, namiętność czy zmartwienie. Jeżeli którakolwiek z wyżej wymienionych sił emocjonalnych wymknie się spod kontroli będzie prowadzić do spustoszenia i szkód.

Kiedy ktoś nie panuje nad uczuciem miłości – jak to się mówi „kocha za bardzo” może targnąć się na własne życie lub być chorobliwie zazdrosnym o drugą osobę. Jeżeli nie kontroluje miłości w drugą stronę – nie potrafi kochać – może krzywdzić inne osoby, a także samego siebie – będzie emocjonalnie okaleczony.

Niekontrolowana złość, nienawiść czy zmartwienie też nie przynoszą niczego dobrego. Zawsze uderzają w drugą osobę albo w osobę, która jest autorem tych negatywnych emocji.

Brak pewności siebie w największym stopniu szkodzi osobie, która zmaga się z tym problemem. To właśnie ona nie potrafi wyjść z własnej skorupy i zapanować nad swoim życiem. Czuje się wycofana i nie pewna swojej własnej wartości. Brak kontroli w tej kwestii najbardziej uderza w nią samą.

Nadmierna pewność siebie też nie prowadzi do niczego dobrego. Bo jeżeli ktoś uwierzy, że dosłownie może wszystko, że jest w stanie pokonać wszelkie inne dostępne na świecie siły może bardzo się zdziwić. Bo jeżeli ktoś uwierzy, że jest w stanie pokonać siłę grawitacji i zapragnie skoczyć z budynku i wzbić się w przestworza … zostanie bardzo szybko ściągnięty na Ziemię … przez wszechobecną siłę grawitacji … i nie skończy się to dla niego dobrze.

Tak samo jeżeli ktoś uwierzy, że jest w stanie być szybszym od kuli z pistoletu … może nie zdążyć się uchylić, a raczej na pewno tak się stanie.

Dlatego tak ważna jest umiejętność kontroli swoich emocji i umiejętnego posługiwania się nimi.

Emocje są jak ogień. Jeżeli ogień jest kontrolowany przynosi same dobre rzeczy. Daje ciepło. Pozwala ugotować jedzenie. Daje energię do ogrzania domów.

Jednak jeżeli wyrwie się spod kontroli staje się destrukcyjną siłą. Siłą, która niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze.

Kontrolowana pewność siebie prowadzi w naszym życiu do sukcesu. Do życiowego spełnienia. Niesienia innym ludziom pomocy i służby.

Niekontrolowana pewność siebie prowadzi do egoizmu i destrukcji emocjonalnej.

Dwa obszary budowania pewności siebie.

Przeczytałam wiele artykułów na temat pewności siebie, aby wybrać z nich dla Ciebie to co najbardziej wartościowe. Wszystkie źródła były jednak zgodne co do jednego. Budowanie pewności siebie odbywa się w dwóch zasadniczych obszarach w obszarze psychicznym i w obszarze fizycznym.

Obszar pierwszy psychiczny (mentalny).

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że to jak widzisz siebie samego w swoich myślach, ma wpływ na to kim jesteś?

Jeżeli widzisz się jako niedorajdę życiowego, gamonia, przeciwko któremu sprzysiągł się cały świat. Wierzysz, że nie jesteś niczego wart i że nie jesteś pewny siebie, a jeżeli coś Ci się udaje to tylko przez przypadek, to jestem pewna, że tak jest w rzeczywistości, że Twój wewnętrzny obraz tego jakim siebie widzisz, nie pozwala Ci na podejmowanie w realnym życiu działań, które mogłyby doprowadzić do tego byś zaczął odbiegać od wyimaginowanego obrazu samego siebie.

Jednak jeżeli widzisz siebie jako radosnego, zadowolonego z życia człowieka, do którego uśmiecha się szczęście, który osiąga życiowe spełnienie we wszystkich dziedzinach życia, raczej nie czytasz tego artykułu, ale z pewnością jesteś takim jakim widzisz się w swoich myślach.

Powiedz, czy myślałeś kiedyś o tym, o czym myślisz? To bardzo ciekawe pytanie.

Czy zastanawiałeś się jakie myśli przeważają w Twoim wewnętrznym monologu? O czym myślisz przez większość swojego czasu? Czy są to myśli pozytywne czy negatywne? Czy kształtujesz w nich pozytywny obraz samego siebie i sytuacji, które mają się wydarzyć (to na pewno się uda, mam szansę, wierzę w siebie) ? Czy raczej większość myśli skłania się ku negatywnemu klimatowi (nie uda mi się to, to będzie kolejna porażka, nie mam szans) ?

Widzisz, jeżeli podejmujesz się jakiegoś zadania, a ono Ci się nie uda i na zakończenie powiesz „wiedziałem, że to się nie uda” … to znaczy, że od początku zaplanowałeś swoją porażkę. Od samego początku Twoje myśli sabotowały Twoje działania i prowadziły do nieuchronnej klęski. Ty WIEDZIAŁEŚ, że coś Ci się nie uda. Powiedz zatem, dlaczego w ogóle zaczynałeś? Skoro wiedziałeś, że się nie uda?

Kiedy podchodzi się do jakiegoś zadania z nastawieniem „to się nie uda” w naszym mózgu włącza się taki przełącznik: skoro niczego nie inwestuję w to zadanie, to nie mam nic do stracenia. Nic się nie stanie, jeśli mi się nie powiedzie. I wtedy co się dzieje? Nic … po prostu się nie udaje … . Niczego nie zainwestowałeś, niczego nie straciłeś. Prosta sprawa.

Jeżeli zainwestujesz w pracę nad zadaniem wysiłek i zrobisz naprawdę wszystko by jak najlepiej je wykonać, a poza tym będziesz pewny tego, że Ci się uda. To zrobisz naprawdę wszystko, by zadanie zakończyć sukcesem.

Jeżeli w swoim umyśle nie będziesz mieć wątpliwości, nie będzie też negatywnych pytań. Nie chcę tutaj mówić, że o porażkach nie należy w ogóle myśleć. Trzeba myśleć, ale mądrze!

Jak mądrze myśleć o porażkach?

Kiedy w Twojej głowie pojawi się jakaś czarna myśl, jakiś negatywny scenariusz, który będzie zakłócał pozytywną wizję pomyślnego zakończenia zadania – nie poddawaj się. Zmierz się ze swoim przeciwnikiem.

Rzuć mu wyzwanie. Wyobraź sobie, że naprawdę wydarzył się ten najgorszy wyimaginowany scenariusz i rzeczywiście zadanie zakończyło się porażką z jego powodu. Pomyśl o przyczynach, dlaczego tak się stało? Co zrobiłeś nie tak, że stała się katastrofa? I najważniejsze: pomyśl jak temu zapobiec! Zaplanuj jak radzisz sobie z tym problemem. Rozpisz sobie krok po kroku co robisz, by nie dopuścić do jego powstania, a następnie wciel to w życie. Tak jak zaplanowałeś, nie pozwól mu na pojawienie się przy wykonywaniu Twojego zadania.

Osoba pewna siebie nie obawia się porażek. Osoba pewna siebie, nawet gdy odniesie porażkę, nie traktuje jej jako czegoś negatywnego. Traktuje ją jako dobrą przyjaciółkę, która dała jej mądrą, życiową lekcję, dzięki której nauczyła się czegoś wartościowego.

Jako jedyny z gatunków na Ziemi zostaliśmy wyposażeni w zdolność kontroli naszych myśli. Jest tylko jeden mały problem … nie wszyscy z nas korzystają z tego daru.

A pewność siebie to odwaga do kontroli własnych myśli.

Zauważ, że ludzie, którzy są pozytywnie nastawieni do życia są bardziej pewni siebie. Mają więcej pozytywnych myśli i inni ludzie postrzegają ich jako pewnych siebie. Sami przez swoje nastawienie umysłu także widzą siebie samych w lepszym świetle, co sprzyja podniesieniu pewności siebie.

W budowaniu swojej psychicznej pewności siebie warto zastosować prostą technikę. Wybrać sobie trzy inspirujące cytaty znanych ludzi na każdy dzień. I każdego dnia stosować się do ich treści.

Przeczytać, przemyśleć i zastosować. Zobaczysz jak Twoje życie zmieni się na plus po 30 dniach takiej lektury.

W kształtowaniu psychicznej pewności siebie warto także zadać sobie pytanie: co byś zrobił gdybyś wiedział, że nie możesz odnieść porażki w zadaniu, którego się podejmujesz? Jakbyś się wtedy zachowywał? Jakbyś kierował swoim postępowaniem podczas zadania? Co byś robił, a czego byś unikał?

Obszar drugi fizyczny.

Nasze ciała mówią czasami więcej, niż byśmy chcieli powiedzieć innym ludziom. Niewerbalny przekaz bardzo często zaprzecza temu, co mówią nasze słowa.

Zróbmy mały test:

Wyobraź sobie, że masz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną do pracy w dziale obsługi klienta. Na korytarzu czeka dwóch kandydatów. Masz na biurku ich dokumenty aplikacyjne. Wynika z nich, że każdy z kandydatów ma dokładnie takie samo wykształcenie i bardzo zbliżone doświadczenie w pracy. Jednak podczas tej rozmowy zdecydujesz, który będzie u Ciebie pracować.

Kandydat pierwszy wchodzi do pokoju pewnym krokiem, od wejścia uśmiecha się szeroko. Witasz się z nim i prosisz żeby usiadł. Odpowiada na Twoje pytania rzeczowo. Patrzy Ci w oczy. Jest trochę zdenerwowany, ale umiejętnie to ukrywa.

Kandydat drugi nieśmiało wchodzi do pokoju. Jest zestresowany i poważny. Witasz się z nim i prosisz żeby usiadł. Odpowiada na Twoje pytania rzeczowo, ale jest bardzo nieśmiały. Wzrokiem biega po pokoju. Jest tak spięty, że kropelki potu spływają mu po czole.

Którego kandydata byś wybrał? Bo ja zdecydowanie tego pierwszego.

Zobacz jak bardzo mocno nasza postawa ciała wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych ludzi.

A teraz przetestujemy na Tobie działanie odpowiedniej postawy. Usiądź na krześle. Przygarb plecy. Schowaj głowę między ramiona. Jak się teraz czujesz? Jak czuje się Twój umysł? Czy czujesz się teraz pewny siebie?

Teraz usiądź wyprostowany na krześle. Weź głęboki oddech. Uśmiechnij się od ucha do ucha. Jak teraz się czujesz? Czy poczułeś jak przepływa przez Ciebie energia? A jaka jest teraz Twoja pewność siebie? Czy czujesz się lepiej niż w pierwszym przypadku?

Pomyśl o ludziach sukcesu, których podziwiasz. Przypomnij sobie jak oni się poruszają? Jaką mają postawę ciała? Co takiego jest w ich postawie, że uważasz ich za pewnych siebie? Jak często się uśmiechają?

A teraz wyobraź sobie siebie jako osobę odnoszącą sukcesy. Jak się zachowujesz? Jak się poruszasz? Jaki jest Twój chód? Czy się uśmiechasz?

Jeżeli na początku jest Ci trudno zachowywać się tak jak osoba pewna siebie pobaw się w aktora. Zacznij grać. Baw się tym. Udawaj, że jesteś osobą pewną siebie – tak jak osoba, o której pomyślałeś chwilę wcześniej. Naśladuj ją i z czasem takie zachowanie stanie się częścią Ciebie – nie będziesz musiał niczego udawać. Ludzie zaczną dostrzegać w Twojej postawie osobę pewną siebie, a Ty także zaczniesz się tak czuć.

Pozostaw komentarz