Jak otaczać się ludźmi przedsiębiorczymi? Jak poznawać ludzi przedsiębiorczych?

jak poznawać ludzi

Po moim ostatnim artykule pojawiło się wiele Waszych próśb o to, by napisać coś więcej o tym, jak poznawać ludzi przedsiębiorczych. Cały czas nad tym pracuję – nie osiągnęłam jeszcze mistrzostwa. Mam jednak nadzieję, że moje porady zawarte w dzisiejszym artykule pomogą Wam choć trochę oswoić się z tym tematem.

Bądź w odpowiednim miejscu

Na początku nie miałam w ogóle doświadczeń w poznawaniu ludzi biznesu. Tak jak pisałam w poprzednim artykule, otaczałam się ludźmi, którzy z biznesem nie mieli nic wspólnego. Zrozumiałam, że nie tędy droga i postanowiłam jakoś rozwiązać ten problem.

Logicznym było, że skoro ludzie, których znam, nie mają pojęcia o biznesie, muszę poszukać gdzieś tych ludzi biznesowych. Z racji, że zajmuję się blogowaniem szukałam czegoś w tej niszy.

Dowiedziałam się o spotkaniach dla blogerów i wybrałam się w czerwcu na swoje pierwsze spotkanie z ludźmi z branży – możecie o nim przeczytać tutaj. Tak bardzo mi się spodobało, że we wrześniu pojechałam na drugą edycję bloSilesii tutaj krótka relacja z tego wydarzenia.

Na początku podchodziłam do tego tematu trochę nieśmiało, bo gdzie tam ja, z małym doświadczeniem w branży. Obawiałam się, że nikt ze mną nie będzie chciał nawet porozmawiać.
Moje obawy były zupełnie niepotrzebne.

Podczas spotkań blogerskich poznałam wielu sympatycznych ludzi. Część z nich była na podobnym poziomie zaawansowania jak ja. Jednak udało mi się także porozmawiać z ludźmi, którzy są wyżej ode mnie, a nawet już bardzo wysoko, o ile nie na szczycie w blogerskim gronie. Usłyszałam od nich wiele wartościowych porad i wskazówek, których zastosowanie do dzisiaj procentuje.

Wybrałam się akurat na spotkania dedykowane blogerom, bo blogowaniem się zajmuję. Jednak jeśli wpiszecie do wyszukiwarki hasło: spotkania biznesowe + nazwa miejscowości odnajdziecie tam wiele ciekawych propozycji, które mogą pasować do Waszej branży.

Na Facebooku są różnego rodzaju grupy tematyczne, które zrzeszają ludzi o różnych zainteresowaniach. Są też grupy dla przedsiębiorców. Warto zapisać się do takiej grupy i być jej aktywnym członkiem. Bardzo często organizowane są też spotkania dla uczestników grupy, podczas których można poznać się na żywo i porozmawiać.

W miastach są czasami organizowane cykliczne spotkania lokalnych przedsiębiorców typu śniadanie z przedsiębiorcami – warto się też za tym rozejrzeć.

Poza bloSilesią byłam także na takiej konferencji dedykowanej przedsiębiorcom i osobom, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z biznesem. Mówię tutaj o konferencji Myśleć Jak Milionerzy.

Na MJM macie możliwość spotkać wielu ludzi z różnych branż. Można tam przegadać swoje pomysły biznesowe z innymi uczestnikami konferencji, a także z prelegentami, którzy są otwarci na rozmowy w trakcie przerw.

Podczas konferencji prelegenci opowiadają o swoich historiach biznesowych, o tym jakie mieli sukcesy, a jakie porażki – każde wystąpienie wnosi coś nowego, bo też każdy wykładowca jest z zupełnie innej branży i na zupełnie innym poziomie biznesowym. Są i właściciele małych firm, są także właściciele wielkich korporacji. Moją relację z MJM możecie przeczytać tutaj.

Jednak po całej konferencji warto wybrać się na after party, podczas którego można zupełnie na luzie, przy tzw. „piwku”, porozmawiać ze wszystkimi wykładowcami i uczestnikami MJM.

Bądź w odpowiednim czasie

Przybywaj na wszelkiego rodzaju spotkania trochę wcześniej – masz wtedy możliwość poznać ludzi jeszcze przed rozpoczęciem spotkania.

Bardzo często wśród uczestników spotkania siedzą sobie wykładowcy – czego nie zawsze mamy świadomość. Już wtedy możemy z nimi porozmawiać.

W czasie przerw nie uciekaj w samotności na kawę. Zostań z ludźmi biorącymi udział
w wydarzeniu. Rozmawiaj z nimi, poznawaj, zadawaj pytania – to jest ten czas, kiedy możesz podzielić się swoimi rozterkami i uzyskać porady indywidualne.

No i koniecznie wybierz się na after party. Za pierwszym razem po bloSilesii nie mogłam zostać i bardzo tego żałuję. Przy kolejnych spotkaniach starałam się tak zorganizować, by móc chociaż przez krótki czas uczestniczyć w tym networkingowym przyjęciu.

Angażuj się

Gdy już wybierzesz się na takie spotkanie nie bądź bierny! Nie stój samotnie pod ścianą. Podchodź do ludzi. Jeśli brak Ci śmiałości, by rozpocząć rozmowę – dołącz do grupki osób, które już o czymś rozmawiają. Włączaj się i bądź aktywny, a nade wszystko zawieraj nowe znajomości!

Nawiąż relacje

Nawiązuj relacje z różnymi ludźmi, czy to poznanymi na spotkaniach biznesowych, czy to poznanych w Internecie.

Utrzymuj z nimi kontakt. Po spotkaniu z taką osobą napisz do niej parę słów, jak podobało Ci się jej wystąpienie, a może co nowego wniosła do Twojego życia rozmowa z nią. Może chcesz o coś dopytać, o co nie miałeś okazji zapytać na żywo? Zrób to na krótko po spotkaniu. Póki ta osoba Cię jeszcze pamięta.

Nie zapomnij o tym, by podtrzymywać tą relację. Jeśli nie będziesz utrzymywał dalszego kontaktu, to ta relacja umrze śmiercią naturalną. Trzeba trochę dolewać oliwy do ognia, czy też dorzucać chrustu do ogniska. Zacząć pojawiać się w świadomości tej osoby, tak by po pewnym czasie mogła Cię kojarzyć.

Może przeczytałeś książkę jakiegoś autora i bardzo Ci się podobała? Napisz do niego maila! Daj mu znać o tym że pomógł coś zmienić w Twoim życiu. Może masz jeszcze jakieś dodatkowe przemyślenia czy pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi w książce – napisz o tym autorowi.

Jeśli czytasz jakiegoś bloga – najzwyczajniej w świecie zostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Daj znać autorowi, że jesteś – pojaw się w jego świadomości.

Bądź wolontariuszem

Dobrym sposobem na poznanie przedsiębiorczych i ciekawych ludzi jest udział w różnego rodzaju wolontariacie. Z jednej strony możesz komuś pomóc, z drugiej strony uczysz się nowych rzeczy, a w bonusie poznajesz nowych, ciekawych ludzi.

Kiedy angażujesz się w organizację jakiegoś przedsięwzięcia poza tym, że uczysz się jak to robić, możesz obserwować innych ludzi, ich zachowania, a także sam nabywasz takich umiejętności.

Brałam udział w różnego rodzaju wolontariatach, które bardzo miło wspominam. Zawsze z bezinteresownych działań wynika coś dobrego. Nigdy nie wiesz, gdzie poznasz tego kogoś, kto da Ci wskazówkę, która popchnie Cię dalej, a może Ty komuś dasz taką wskazówkę?

Ludzi, którzy robią coś bezinteresownie dla innych cechuje to, że potrafią zrobić coś z niczego. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Mają pozytywne usposobienie i idą cały czas do przodu.

Dawaj wartość

Kiedy poznajemy nowych ludzi, trzeba do tej znajomości wnosić jakąś wartość, tak aby ta relacja była korzystna dla obu stron. Bądźmy otwarci na pomoc drugiej stronie. Służmy radą, dobrym słowem.

Czasami poznajemy kogoś, kto jest wyżej od nas i nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy mu służyć radą – możemy mu być pomocni w inny sposób. Może potrzebuje jakiegoś wolontariusza, który wesprze jego pracę?

Znam osoby, których nie było stać na to, by pojechać na szkolenie ze względu na jego wysoką cenę. Napisały do prowadzącego szkolenie, że chętnie pojawiłyby się na szkoleniu w roli osoby pomagającej przygotować salę, czy rejestrującej uczestników. Otrzymywały w większości przypadków pozytywną odpowiedź.

Czytaj

Jak jeszcze można otaczać się ludźmi przedsiębiorczymi? Można czytać książki! Kiedy czytamy czyjąś biografię albo czytamy jak rozwiązał dany problem, nasiąkamy jego sposobem myślenia tzw. mindsetem.

Uczymy się od niego, może nie bezpośrednio, ale dzięki przeczytanej historii poszerza się nasz światopogląd.

W polskim Internecie jest wiele ciekawych treści na ten temat. Mogę Wam polecić trzy fajne materiały o tym, jak poznawać nowych ludzi.

Pierwszy to artykuł Kasi Głąb, która napisała o zasadach skutecznego networkingu tutaj, a także jej lista spotkań networkingowych, możecie ją przeczytać tutaj.

Trzeci to film Bartka Popiela, o tym jak poznawać wpływowych ludzi

Trzymajcie się ciepło w tym mroźnym początku Nowego Roku!

Komentarzy: 6

 1. Aneta z www.naszadrogado.pl 4 stycznia 2016 o 23:22

  Bardzo, bardzo dobry tekst! Dodałabym tylko, że miejsce, czas i ludzie to istotna kwestia w przedsiębiorczości. A tak na prawdę liczą się tylko ludzie! Brawo Ty!

  • Paulina 5 stycznia 2016 o 07:17

   Dzięki! Masz rację Aneta: Ludzie to najważniejszy kapitał!

 2. Gosia 10 stycznia 2016 o 21:19

  Wspaniały i pomocny artykuł Paulina 🙂 myślę, że skorzystam z wielu rad i pomysłów, które tu zaproponowałaś. Dzięki serdeczne 🙂 Ściskam ciepło w ten nowy rok 2016!

  • Paulina 10 stycznia 2016 o 21:27

   Cieszę się, że mogłam pomóc :-). Również ściskam Cię cieplutko Gosiu!

 3. Logan Pascascio 22 czerwca 2016 o 21:36

  Czy będzie kontynułacja?

  • Paulina 22 czerwca 2016 o 22:14

   Możliwe, że coś w tym temacie jeszcze napiszę 🙂

Pozostaw komentarz